Top

Teşhis ve Analiz

Asma hastalıklarının teşhis, detaylı analizleri ve bunların raporlanması fakültemiz döner sermaye hizmetleri kapsamında yapılmaktadır.

Bağınızda fungal (mantar) hastalık analizleri yaptırmak istiyorsanız;

1- Hastalık belirtilerini yakından ve uzaktan detaylı bir şekilde fotoğraflayınız. Fotoğraflar sabah vakti ışık yoğunluğunun uygun olduğu saatlerde çekilmelidir. Asmalarda kuruma şikayetleri varsa kalın dallardan ve gövdeden alınan kesitlerin fotoğraflanması daha yararlı olur. Fidanlarda kuruma şikayetleri varsa fidanlar kökleriyle birlikte sökülmeli, hasta çelikler ortadan kesilerek fotoğraflanmalıdır. Yaprak ve salkımların fotoğrafı yakından çekilmelidir.

2- Şikayetinizi yazıyla ifade edip, fotoğraflarla ve iletişim bilgilerinizle (adres ve telefon numaranız) birlikte sakgul@cu.edu.tr ya da dsoner@gmail.com adresime elektronik olarak postalayabilirsiniz. Bağınızla ilgili detayları da belirtmeniz yararlı olacaktır. Örneğin: Asma anacı-üzüm çeşidi, dikim yılı, sulama tipi, bağın bulunduğu yer (mevkii), kullandığınız ilaç ve gübreler, en son yaptığınız uygulamalar vs… Analiz yapılması gerektiği durumlarda sizlere detaylı bilgi verilecektir.

3- Analiz yaptıracağınız bitki örneğini kargo ile adresimize (Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, 01330, Balcalı, Sarıçam / ADANA) ulaştırınız. Bitki örnekleri henüz taze durumda olmalı, hasta ve sağlıklı dokuyu birlikte içerecek şekilde gönderilmelidir. Fidan örnekleri kökleri ve tüm gövdesiyle birlikte gönderilmelidir. Göndereceğiniz tarihteki hava koşullarını dikkate alarak, dokuların kurumaması için nemli bir beze sararak göndermeye çalışınız. Tamamen kurumuş bitki örneklerinden sağlıklı analiz yapılamaz.

Resmi Analiz Prosedürü:

1- Analiz için Başvuru dilekçesi doldurup imzalayarak 0 (322) 338 63 64 numaralı faksa iletiniz, veya Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı’na gönderiniz. Dilekçeniz bölümümüze ulaştığında en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Başvuru dilekçesini indirmek için tıklayınız

2- Analiz ücreti T.C. Ziraat Bankası Ç.Ü. Şubesindeki TR49 0001 0016 9025 5940 2050 14 IBAN hesabına yatırılacaktır. Laboratuvar testleriyle tanı ve öneri sunma ücreti (1 örnek için) 250 TL + KDV’dir.